„תהיה המפקד שאתה רוצה שיהיה לך“

 

איך הופכים לוחם שלא מזמן סיים טירונות למפקד? מה מחכה ללוחמים בקורס המפקדים? ומדוע הוחלט לבטל את „מסלול הכוכבים“? || הצצה מבפנים לקורס המפקדים של בית הספר למקצועות החי“ר

„אני זוכר את הפעם הראשונה שהם נעמדו מולי בח‘, ואת הפקודות הראשונות שצעקתי והם מילאו“, משחזר סמל אדיר קליפה, מפקד בקורס מכ“ים של בית הספר למקצועות החי“ר (ביסלמ“ח). „זה נשמע מובן מאליו אבל באותו רגע אתה קולט שיש לך אחריות וכוח. לא תמיד זה נוח ונעים לפקד, כי אתה מחובר אל החיילים ואתם בערך באותו הגיל, ולפעמים אתה פשוט רוצה להיות חבר שלהם“, הוא מספר. „צריך לזכור שהם רואים בך דמות וסומכים עליך שתעזור להם כשהם יצטרכו. כשהם מצליחים במשהו גם אני מרגיש גאווה באופן אישי כי אני יודע שתרמתי לתהליך שהם עברו“, הוא משתף.

סמל קליפה התחיל את דרכו כטירון בחטיבת גבעתי, שם הוא קיבל את ההחלטה לצאת לפיקוד. „תהיה המפקד שאתה רוצה שיהיה לך“, זו מבחינתו השורה התחתונה. „ברגע שהבנתי שאני יכול להיות מפקד טוב ידעתי שאני צריך לעשות את זה“, הוא מסביר. „חשוב שיהיו מפקדים בצבא. זו תרומה ענקית למדינה, והזדמנות לתת לחיילים שירות טוב יותר. לא סתם יש לקורס הזה ביקוש“.

תכונות המנהיגות כבר מושרשות במפקדים

קורס המפקדים בבסילמ“ח נמשך כ-14 שבועות ומטרתו היא להפוך את החיילים למפקדים. „ארגז הכלים המקצועי שלוחם מקבל כאן ממקצע אותו בכל תחום מקצועי אשר רלוונטי לו כחי“רניק; לחימה בשטחים סגורים, לחימה בסביבה אזרחית, חוסר שעות שינה, ניווטים ומשימות מגוונות בלחץ גבוה“, מספר מפקד גדוד האריה המעופף של חטיבת ביסלמ“ח, סא“ל ישי כרמלי. „אנחנו מפתחים גם את הציר הפיקודי, אבל הציפייה היא שהחניכים כבר יגיעו לכאן עם תכונות מנהיגות שמושרשות בהם באופן טבעי“.

„קורס המ“כים זה בעצם הפעם הראשונה שבה הלוחם נפרד מהחטיבה שלו“, ממשיך סא“ל ישי כרמלי. „כשהם מתנתקים ממה שהם מכירים ונחשפים לצבא גדול יותר, קורה תהליך של התבגרות“, הוא אומר. „המטרה שלנו היא לייצר את המפקדים הכי טובים שיש. דוגמה אישית היא ערך מוביל בגדוד ובביסלמ“ח בכלל. אנחנו מגבשים אותם ומתייחסים לכל אחד בתשומת לב. ‚חנוך לנער על פי דרכו‘, מה שנקרא“.

ראיית העולם ודרך הפיקוד של כל אחד היא שונה, אך ישנם דברים שכל המפקדים מסכימים עליהם באופן כמעט חותך. „המפקד האידאלי צריך לדעת להוציא הכי הרבה מהחיילים שלו, לדעת להיות אסרטיבי ולסחוף אחריו אנשים“, מספר סמל קליפה. „מפקד כיתה צריך להכיר את הצוות ואת השטח הכי טוב. הוא זה שהחיילים מוכנים לצאת אחריו לקרב; אבל לא מתוך פחד, אלא בגלל שהם סומכים עליו. כמפקד אתה חייב לחשוב קודם כל על החיילים, אם פעם היית מרוכז בשעות השינה והאוכל שלך, עכשיו תדאג לצרכים של החיילים שלך הרבה לפני“.

לפני יציאה לפיקוד – צוברים ניסיון מבצעי

בשנה האחרונה כחלק מהתוכנית הרב שנתית „גדעון“ להתייעלות הצבא, שונתה דרך היציאה לפיקוד בזרוע היבשה. בעבר כל לוחם הכיר את „מסלול הכוכבים“, שכולל יציאה מוקדמת לקורס המפקדים מיד לאחר סיום ההכשרה הבסיסית, ומעט אחר כך יציאה לקצונה. בהובלת הרמטכ“ל, אנשי הזרוע הבינו כי על כל לוחם לצבור קודם ניסיון בשירות הסדיר בקו מבצעי לפני שיוכל לפקד על חיילים אחרים.
„החיילים שמגיעים אלינו כבר לא כל כך צעירים, אחרי שנה בצבא וניסיון קצר בחטיבות, ויש להם כבר בגרות שמאפשרת להם יציאה לפיקוד“, מציין מפקד הגדוד. „מפקדי הכיתות נמצאים במגע הכי קרוב עם החיילים. לכן רק הגיוני שיצברו ניסיון והבנה של הצבא כחיילים לפני שיפקדו בעצמם. ההנחה שמפקד צריך לדעת קודם כל להיות לוחם ולקבל פקודות בעצמו היא ברורה ואין ספק שזו התנסות משמעותית לתפקיד שלהם“, הוא ממשיך. „אני כבר מרגיש במגמת השיפור“.

Advertisements

Über Daniela Klette und Raymund Martini

http://dasmagazin.telavivpress.org
Dieser Beitrag wurde unter Achim Levi (Raymund Martini), צה"ל abgelegt und mit , , , verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.