ההכנות בצה“ל להגדלת מספר הלוחמות בזרוע היבשה

תוכנית אימון אישית, ווסטים המותאמים לגוף האישה והכנה מוקדמת לתלמידות הם רק מקצת התהליכים שיבוצעו בזרוע היבשה על מנת לשפר את תנאי הלוחמות ולהתכונן לקליטת מספר רב יותר של נשים למקצועות הלחימה

צה“ל צפוי להכפיל את כמות הבנות המתגייסות למקצועות הלחימה בזרוע היבשה כבר במחזור הגיוס הקרוב (זאת בנוסף לעליה של 181 אחוזים במספר הלוחמות בצבא, אשר נמדדה בשלוש השנים האחרונות). בהתאם וכחלק מהרצון לשלב נשים בתפקידים חדשים, החלו בזרוע היבשה בעבודת מטה של התאמת הכשרתן ומסלול שירותן של הבנות עוד משלב המיונים. „עד סוף השנה הבאה לא יהיה תחום שבו לא יינתן מענה מיטבי מותאם לנשים“, ציינה ראש מדור גיוס במפקדת זרוע היבשה, רס“ן מיטל מזל תרים. „החל ממעקב רפואי, תזונה מתאימה, פיתוח הכושר הגופני ואפילו התאמת פרטי הלבוש והציוד“.

למעשה, כבר ממיון הלוחמות הבא, תקבלנה הבנות אפשרות להשתתף בתוכנית אימון כושר אישית בשיתוף עם תנועת „אחריי!“. התוכנית תימשך בין 4 ל-12 חודשים, בהתאם לתאריך וליעד גיוסה של הנערה. במהלך המיונים יצוותו הבנות לפי מקום מגוריהן לקבוצות עם מדריכים מנוסים ותיפתח בפניהן האפשרות להתאמן לקראת הגיוס בצורה מבוקרת ומסודרת פעמיים בשבוע. „לצבא יש אינטרס מאוד גדול להכניס את הבנות לכושר עוד לפני הגיוס“, קבעה רס“ן מזל תרים. „אנחנו מאמינים שבעזרת התהליך נוכל להביא אותן לרמת כושר גופני גבוהה יותר ולמנוע פציעות מיותרות שנובעות מעומס גופני בזמן ההכשרה. בנוסף, קל יותר לעבור את תהליך הכניסה לכושר כאשר הוא מתבצע בפרק זמן ארוך שמרגיל את הגוף אליו“, היא אמרה. „בעזרת התוכנית החדשה ניסינו ליצור סביבה אידיאלית, חברית ותומכת“.

מהפכה בתחום הרפואה

גם בתחום הרפואה צפויה ללוחמות העתידיות מהפכה. החל מהשנה הן התבקשו להביא ליום גיוסן בדיקות דם שיסייעו לרופאים לזהות מראש בעיות כמו אנמיה או מחסור בהמוגלובין אשר יקשו על שירותן. „כבר ביום הטירונות הראשון תגענה כל הלוחמות אל רופא הבסיס שיקבל אותן אחת אחת ולפי תוצאות הבדיקות יתחיל תהליך של מעקב אחריהן“, סיפרה רס“ן מזל תרים. „כמו כן הוספנו שאלון רפואי שמתאים ללוחמות, דבר שהיה קיים עד היום רק עבור הבנים. אנחנו מאמינים שבעזרתו נוכל להיות יותר בקיאים בהיסטוריה הבריאותית של הלוחמות שלנו“, הוסיפה.

בשורה טובה נוספת היא הרחבת שעות הפיזיותרפיה ורפואת הנשים המגיעות לבנות הלוחמות של זרוע היבשה. „היום החובש הפלוגתי יודע לקבוע ללוחמת תור מיידי במידה והיא מעלה צורך. אנחנו מבינים שיש לזה השפעה מאוד גדולה על ההכשרה שלה ועל תיפקודה ביום-יום“,קבעה הרמ“דית. „אנו מתכוונים להתחיל גם מפגשים של הבנות עם תזונאי שיוכל להרכיב להן תפריט ייחודי עם תוספת סידן על מנת למנוע בעיות של חוזק העצמות במהלך עומס גופני“, פרטה.

כמו כן, בחודש האחרון החלה חלוקה של ווסט מיוחד שיכול להתפרק לרכיבים קטנים, מותאם אנטומית למבנה פלג גופה העליון של האישה ומאפשר תזוזה קלה ונוחה יותר עבורה. „ברוב ההכשרות של לוחמות הזרוע כבר משתמשים בווסט החדש ובקרוב נכניס אותו לשימוש גם בכל מהלך שירותן“, אמרה רס“ן מזל תרים. „משקלו של הווסט הוא פחות מקודמו וזאת במטרה למנוע לחץ מיותר על הברכיים של הלוחמות“, הסבירה.

גם החלום להגיע לחטיבות וגדודי החי“ר השונים נראה קרוב מתמיד. כמה עשרות תקנים יפתחו השנה במקומות אלו עבור בנות המבצעות תפקידי רפואה ותקשוב כגון חובשות וחיילות במחלקת הקשר. „הבנות יאותרו מראש ויעברו טירונות של רובאי 03 ואז ימשיכו ויעברו את ההכשרה הרגילה הנדרשת לצורך תפקידן“, הסבירה רס“ן מזל תרים. „הן ישתתפו עם הגדודים באימונים, יוקפצו, ובמקומות שניתן- ירדו לשטח ויתנו את אותו המענה שהיה נותן גבר לו היה נדרש לבצע את התפקיד“, סיכמה.

Advertisements

Über Daniela Klette und Raymund Martini

http://dasmagazin.telavivpress.org
Dieser Beitrag wurde unter Achim Levi (Raymund Martini), צה"ל abgelegt und mit verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.