מתלמיד תיכון למומחה הננו לוויינים הראשי של צה“ל

כירו את טוראי ים אשבל, שבמהלך לימודיו בתיכון השתתף בפיתוח הלוויין הזעיר הישראלי הראשון, התגייס לחיל האוויר ומסייע לשלב את תחום הננו לוויינות בצבא בהתאם לצרכיו המבצעיים

כשנכנסים למדור לוויינות וחלל בחיל האוויר ניתן להבחין בין כל אנשי הקבע בוגרי מסלול העתודה בטוראי אחד, לבוש מדי חאקי וללא דרגות כתף – ים אשבל אמנם סיים את לימודי התיכון רק לפני חצי שנה, אך הוא המומחה הראשון לתחום הננו לוויינות (לוויינים זעירים) בחיל האוויר.

„בבית הספר למדתי מקצוע לוויינות וחלל. הייתה לי מורה מדהימה שהיה לה חלום לבנות יחד עם התלמידים לוויין כיס קטן“, מספר טוראי אשבל. „במשך עשור ודורות של תלמידים, אנה המורה שלי עבדה על הפרויקט, ובסופו של דבר אני ועוד שלושה תלמידים טסנו לרוסיה לראות את השיגור של הלוויין שבנינו. קהילת החלל בישראל לא גדולה, וכששמעו בחיל האוויר על הסיפור שלי הציעו לי להגיע לכאן. השירות דורש ממני הרבה יותר ממה שנדרשתי כתלמיד, אבל זה מרתק ומספק“.

כל זה מעניין ומפתיע, אבל למה בכלל צריך לווייני חלל בצבא? ראשית, על מנת לאסוף מודיעין, ושנית לטובת קיום קשר דרך תקשורת לווייתנית. גורמים רבים עלולים לגרום לקצר בתקשורת, למשל – תנאי מזג אוויר או מבנים מסוימים בדרך. בעזרת הלוויין שנע בחלל מעל כדור הארץ, הקשר נשאר רציף ויציב.

לווייני הננו שטוראי ים אשבל אחראי על פיתוחם בחיל האוויר צורכים פחות דלק, קלים יותר לתפעול וקטנים בהרבה מהלוויינים הרגילים – בערך 10 סנטימטרים אורך כל צלע. הם שוקלים קילוגרמים בודדים לעומת לוויין רגיל שיכול להגיע למשקל של חצי טון ומעלה, והשימוש בהם יוסיף לצבא יכולות מבצעיות חדשות לצד עלויות נמוכות יותר.

„תחום הננו לוויינות עדיין חדש עבורנו בחיל האוויר“, חושף ראש מדור לוויינות וחלל, רס“ן אלכס. „הכיתה של ים, תלמידי תיכון מהרצליה היו הראשונים לשגר ננו לוויין ישראלי. לים יש ראש צעיר ופתוח לצד ניסיון תאורטי ומעשי בתחום. כשהוא הגיע למדור נפגשנו עם מהנדסים מהתעשייה האווירית, חלקם עם וותק של עשרות שנים, והוא דיבר איתם בגובה העיניים והלהיב גם אותם“.

עתיד הלווינות בצה“ל

„אם נבחן את שלבי ההתפתחות של הלוויינים במהלך השנים נראה שהם הולכים וקטנים“, ממשיך רס“ן אלכס. „הטכנולוגיות נהיו זעירות וכאשר הלוויינים קטנים יותר הם זולים ופשוטים לשיגור. מדובר בגוף קטן שיוכל לשמש לאיסוף מודיעין או לקיום תקשורת לוויינית טובים. ההרכבה תהיה זולה יותר וגם עלות השיגור. לוויינות זה לא עסק זול וכל חיסכון בכסף וגם במשקל משמעותי עבורנו“.

צה“ל ומשרד הביטחון עובדים על פיתוח ננו לוויין לטובת הצבא ונמצאים בימים אלו בשלבי המחקר בנושא. „אין לי ספק שבבוא היום זה יקרה ואז תהיה קפיצת מדרגה ביכולות איסוף המודיעין הלווייני“, מדגיש רס“ן אלכס. „בשנים האחרונות ישנם מיזמים רבים של קרנות ועמותות כמו קרן רמון על שם אילן ואסף רמון, שמשקיעים מאמצים רבים כדי לחשוף את הנוער לנושא ויש התעניינות הולכת וגוברת בו. העובדה שתלמידי תיכון הצליחו לפתח ולשגר לוויין מחזקת את האמונה שכאן טמון גם העתיד של צה“ל בתחום הלוויינות“.

Werbeanzeigen

Über Daniela Klette und Raymund Martini

http://dasmagazin.telavivpress.org
Dieser Beitrag wurde unter Allgemein, IPA Israelische Presse Agentur abgelegt und mit verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.