מדברים באותה שפה: 24 שעות עם הגדס“ר הבדואי

הם הוקפצו לאחרונה מגזרתם הקבועה בדרום לטובת התמודדות מול מחבלים באיו“ש. כשהם יוצאים למעצרים ניתן לראות אותם מקשיבים לעצורים מתלחששים בערבית ומבינים כל מילה. התלוונו לגדס“ר המדברי כדי לטעום מהאווירה המיוחדת של הגדוד

חדר האוכל במוצב ג’אלמה עומד מאהל בדואי רחב ופתוח. „כשיש לנו רגע של מנוחה אנחנו שותים כאן תה כמיטב המסורת הבדואית“, מספר סרן דאג’ת אסאמה, מפקד פלוגת החוד בגדוד הסיור המדברי. „הרעיון הוא להתחבר למסורת ולשורשים, אך בשום אופן זה לא מפחית מהכשירות המבצעית שלנו“.

לפני כארבעה חודשים, לאחר יותר מעשרים שנה בגזרת עזה, חיילי וקציני גדוד הסיור המדברי, הידוע גם כ“גדס“ר הבדואי“, העתיקו את מקומם לגזרת ג’נין באזור יהודה ושומרון. בתחילה הגיע הגדוד לפעילות של שלושה חודשים בלבד, אך בצה“ל התרשמו מביצועיו והוחלט להשאיר אותו באיו“ש כחמישה חודשים נוספים.


הגדוד בתרגיל. צילום: דובר צה“ל
בגדס“ר משרתים בעיקר בדואים, אך גם דרוזים, ערבים נוצרים ויהודים, ושילובם יוצר מרקם ייחודי. „המעבר לאיו“ש הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לגדוד“, משתף סרן אסאמה.“בהתחלה חששנו ממה שיקרה כשנגיע לכאן, אבל עכשיו אני יכול בוודאות להגיד שהגדוד מתמודד בצורה מצוינת שבאמת ראויה להערכה“.

התזמון בו עבר הגדוד לפעילות באיו“ש מאתגר מתמיד. הוא נאלץ להתמודד עם כמה אירועי חבלה בשל המציאות הביטחונית המתוחה, ואף מנע מספר פיגועים במעבר גלבוע. „אין ספק שהפעילות כאן רחבה מאוד. הלוחמים מבצעים מעצרים, מארבים, מפזרים הפרות סדר ומגנים על היישובים בגזרה“, הוא מציין. „גם כשאין מודיעין מוקדם אנחנו יודעים להיערך תוך דקות ספורות ולהתמודד באופן המקצועי ביותר עם כל אירוע מבצעי. אלו איומים שלא התמודדנו מולם בגזרת עזה. עכשיו, כשהפכנו לגדוד מתמרן, אנחנו ערוכים לכל הקפצה, בכל גזרה ובכל זמן שנידרש“.

„במעצרים אנחנו מדברים עברית בכוונה כדי שלא יזהו אותנו“

מרבית לוחמי הגדס“ר דוברים עברית וערבית, מה שלדבריהם הוא יתרון גדול בפעילויות המבצעיות באיו“ש. „השפה מאוד מקלה עלינו. כשאנחנו נמצאים במעצר- אנחנו בכוונה מדברים עברית כדי שלא יזהו אותנו“,משתף מפקד כיתה בפלוגת החוד, סמל ג‘. „כשאנחנו בתוך הבית אנחנו מאזינים לעצורים מתלחששים ומגלים סודות, ולאור זה פועלים“.

סרן אסאמה משוכנע כי הדבר אף מחזק את החשש מצד המפגעים. „השפה המשותפת יוצרת הרתעה אצל האויב. הם שוקלים את המילים, הם מבינים שעומד פה גדוד מאוד חזק ועקשן ששומר על הגזרה“, הוא מספר. „זה לא מתבטא רק במבצעיות. גם במעברים ובמחסומים, הלוחמים יודעים לדבר עם הפלסטינים ברוגע ולהכווין אותם בצורה מכבדת“.


„חשוב לזכור שאנחנו קודם כל בני אדם. אם תתייחס בכבוד – יתייחסו אליך בכבוד בחזרה“, מוסיף לדבריו קצין אגף המבצעים של היחידה, רס“ן יוסף סואעד. „לפני שהגענו לקו, הגדוד עבר סימולציות המדמות את האתגרים המורכבים באזור. תרגלנו מרמת המחלקה ועד לרמת המג“ד, בשביל להכניס את החיילים לרוח המשימה החדשה ולאופי הגזרה“.

מפקדי הגדוד מקווים כי הפיכתו לגדוד מתמרן תעלה את המוטיבציה בקרב בני העדה הבדואית להתגייס אליו. „אני מאמין שהגדוד הוא קרקע מתאימה לשילוב נוער בדואי בחברה הישראלית“, מדגיש מפקד מחלקה בגדוד, סרן עאטף סוועד. „הרי עבורנו השירות הוא בהתנדבות ולא מוטל כחובה. מי שמגיע לכאן מגיע מבחירה ומתוך רצון לעשייה“.

מסע לילי. צילום: דובר צה“ל

קיבוץ גלויות

חג המולד, חנוכה, נובי גוד וסילבסטר – בחודש האחרון חיילי הגדס“ר הבדואי חגגו בלי סוף. „כולנו אחים. דרוזים, בדואים, ערבים מוסלמים ויהודים, פה- כולם מרגישים בבית“, מספר חייל בפלוגה המבצעית, סמל פאדי חוראני שדתו נוצרית.

גם סגן עאטף סוועד, מפקד מחלקה בפלוגה המבצעית אשר דתו מוסלמית מרגיש בצורה זהה. „דרך האווירה המשפחתית בגדוד אנחנו יוצקים בסיס ממנו החיילים משתלבים בכלל החברה. כל האוכלוסיות נפתחות אחת לשנייה ולדתות השונות. יש ביטוי לכל אחד כפי שהוא. זה לא משנה אם אתה נוצרי, יהודי, מוסלמי או דרוזי, בסופו של דבר- כולנו לובשים את אותם המדים“.

Advertisements

Über Daniela Klette und Raymund Martini

http://dasmagazin.telavivpress.org
Dieser Beitrag wurde unter Allgemein, IPA Israelische Presse Agentur abgelegt und mit verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.