7 דרכים לחגוג את השנה החדשה בעולם: חיילים שעלו ארצה מספרים

בתאילנד הם משחררים ציפורים לחופשי, בהולנד טובלים במים קפואים מתוך אמונה כי הדבר יחסן את גופם, ובאתיופיה לובשים לבן ומחלקים פרחים  || לכבוד השנה החדשה שבעה חיילים שעלו ארצה ממדינות שונות מספרים לכם על המסורות מרחבי הגלובוס

לרגל שנת 2016, אספנו עבורכם שבעה חיילים שעלו ארצה משבע מדינות שונות, כדי לספר לכם ממקור ראשון על המסורות המיוחדות והמעניינות ביותר הנהוגות בערב השנה החדשה המתרחשות מסביב לעולם.

סמ“ר ליאור, מש“ק מודיעין בחטיבה 188, עלה מתאילנד

ראש השנה התאילנדי העתיק, „סונגרקראן“, הוא החג הפופולרי ביותר בתאילנד. בערב זה נהוג  לשחרר את מה שמכונה ה-„קארמה“ מכל דבר שלילי שהצטבר במהלך השנה שחלפה. שחרור האנרגיה השלילית מתבצע באמצעות קניית ציפורים ושחרורם בטבע, והחזרת דגים לנהרות. בנוסף לכך, החג נודע גם כחג המים של תאילנד ומתקיימות בו מלחמות מים גדולות ברחבי המדינה. „אם תצאו לרחוב ביום חג ה’סונגרקראן‘ כנראה שלא תחזרו הבייתה יבשים“, מספר סמ“ר ליאור גד, מש“ק מודיעין בחטיבה 188. „קבלת השנה החדשה היא אירוע ענק אליו מחכים כל תושבי תאילנד. זה מדהים להסתכל לשמיים ולראות מאות ציפורים עפות, ולהסתכל מטה ולראות מלחמות מים ענקיות ואנשים צוחקים ומאושרים“.

 רב“ט גרמאו אביי, לוחם בגדוד 405 של אגד התותחנים 282 עלה מאתיופיה

ראש השנה באתיופיה, הנקרא ‚אנקוטטש‘, חל ב־11 בספטמבר לפי הלוח הגריגוריאני. שמו השני של החג הוא גם „חג האביב“, מפני שהאזורים החקלאיים מתכסים בעונה זו בירוק ובפרחי ‚אנקוטטש‘. „לא הייתי מצליח להירדם בלילה לפני החג“, מספר רב“ט גרמאו אביי, לוחם באגד 282 שעלה מאתיופיה בגיל 10 וחצי. „היינו קמים מוקדם בבוקר, מתלבשים בבגדים הלבנים היפים ביותר, נפגשים עם המשפחה ואוכלים אוכל אתיופי מסורתי“. באתיופיה מקובל שכל בני המשפחה, גם אלה שגרים רחוק, מתאספים לארוחת ערב  ומעניקים פרחים למארחים. „היינו קוטפים פרחי שמש מהשדות ומפזרים אותם ברחובות עד שכל העיר הייתה צבעונית. מעבר לכך, היינו מציירים ציורים מושקעים, ובערב החג עוברים בין הבתים ומקבלים עליהם כסף וממתקים“.

לדבריו, כשעלה ארצה החלום הגדול ביותר שלו היה להתגייס לצה“ל כלוחם. „הכל מתחיל ונגמר בכך שהמדינה נתנה לי אפשרות לעלות ולהגשים חלומות גדולים שלא האמנתי שאוכל לעשות כשהייתי קטן. אני נותן את כל מה שאני יכול כדי להחזיר למדינה את מה שהיא נתנה לי“.

סמל שלמה טאוטאנג, עלה מהודו כדי להתגייס לגולני

ההודים אינם חוגגים את ראש השנה בתאריך אחד, אך ה-„דיוואלי“ הוא החג הפופולרי ברוב חלקי הודו ונחגג בחודשי אוקטובר – נובמבר. „‚דיוואלי‘ הוא אחד החגים העתיקים ביותר בהינדואיזם, והוא מכונה גם ‚פסטיבל האורות‘. הוא מסמל את ניצחון הטוב על הרע והאור על החושך“, מספר סמל שלמה טאוטאנג, לוחם בחטיבת גולני שעלה ארצה כדי להתגייס. „בערב החג נהוג להדליק מנורות שמן רבות ולהציבן בכל פינות הבית והשמיים מתמלאים בזיקוקים. כל תושבי הודו מתקבצים ברחובות כדי לצפות בהם“, הוא משתף. „זהו חג משפחתי אליו היינו מחכים כל שנה. אי אפשר לשכוח חוויה כזו“.

סמ“ר בן אלוף, לוחם בגדוד 77 בחטיבה 7, עלה מצ’ילה

בדרום אמריקה קונים הגברים נעליים חדשות, „כדי לפתוח את השנה החדשה במזל טוב וברגל ימין“, מסביר בחיוך סמ“ר בן אלוף, לוחם בחטיבה 7 שעלה ארצה בגיל 13 מצ’ילה. בנוסף, מספר סמ“ר אלוף, על המנהג לאכול כפית עם שעועית לפני הארוחה הגדולה בערב השנה החדשה כדי לזמן מזל טוב. „על המסורת הזו אני יכול לשמור גם בצבא“, הוא צוחק. „למרות שאבלה את החג בצבא, אני מאמין שלהיות חייל זו זכות, ובמיוחד כלוחם“.

סמ“ר סטפן – אלמוג יונקר, לוחם בגדוד 405 של אגד התותחנים 282, עלה לבדו בגיל 14 מהולנד

באחת המדינות הקרות באירופה, נוהגים אזרחי המדינה להיכנס למים קפואים בערב השנה החדשה מתוך אמונה כי המעשה יביא לחסינות, בריאות וחוזק נפשי וגופני. בדומה לשאר מדינות העולם, זיקוקים רבים עולים לשמיים, אך בהולנד המנהג קיבל מימד שונה לחלוטין. „ההכנות לכניסת השנה החדשה מתחילות הרבה לפני. היינו מחפשים זיקוקים בחנויות המוזרות ביותר במשך שבועות ואוספים כמה שיותר חומר נפץ“, מספר סמ“ר סטפן – אלמוג יונקר, נהג לוחם באגד 282, שעלה מאמסטרדם לבדו בגיל 14. „עם סיום ארוחת החג, היינו יוצאים לרחובות ומכינים את משגרי הזיקוקים. עם סיום הספירה לאחור היו מתחילות מסיבות עצומות עם רעש זיקוקים והשמיים היו נהפכים לצבעוניים לחלוטין“. סמ“ר יונקר מספר כי היום בו עלה ארצה היווה נקודת מפנה בחייו. „היינו מבקרים בישראל את קרובי המשפחה בכל חופשה ובאחת הפעמים החלטתי שאני לא חוזר. ההורים הבינו ואמרו לי, ‚אם טוב לך כאן תשאר‘. אני גאה לגור כאן ולשרת את המדינה דרך הצבא“.
רב“ט ידידיה נמט, לוחם בגדוד 75 של חטיבה 7, עלה בגיל 24 כדי להתגייס. ארה“ב, ניו יורק

ואיך אפשר שלא להזכיר את מרכז החגיגות ממנו משדרות מהדורות החדשות בעולם את הספירה לאחור, הטיימס סקוור בניו יורק. „בכל שנה מתקבצים בטיימס סקוור כמיליון אנשים ומחכים שכדור ענק ייפול מאחד המבנים הגדולים בעיר“, מספר רב“ט ידידיה נמט, לוחם בחטיבה 7, שעלה ארצה בגיל 24 כדי להתגייס.  „כעיר החיה ללא הפסקה, אין ספק שהסילבסטר הוא נקודת השיא של החגיגות“, הוא משתף. „בחצות הלילה אצפה בשידור חי של הספירה לאחורה בבסיס, ואדע שהמשפחה והחברים שלי חוגגים במרחק של אלפי קילומטרים ממני, אבל זה שווה את התפקיד ואת המשמעות שאני מקבל מהשירות כאן“.


טוראי נעם חבר, מש“קית ת“ש ביחידת לוט“ם, ישראל

אחרון אחרון חביב. המסורות המיוחדות הקיימות במדינות השונות בעולם אכן מרשימות, אך אין כמו הבית. ראש השנה שלנו הנחגג ב-א‘ תשרי מציין את תחילת עשרת ימי תשובה בהם נידון האדם על השנה החולפת ופונה לקב“ה בתחנונים לקראת קבלת גזר הדין לשנה העומדת בפתח. בתורה מכונה החג יום תרועה בשל מצוות שמיעת השופר. בסעודה החגיגית מברכים אנשי הבית שלל ברכות לקראת השנה החדשה. „מעבר לחשיבות הדתית של החג, יש בחג אחווה משפחתית“, מספרת טוראי נעם חבר, מש“קית ת“ש ביחידת לוט“ם. „ארוחת ראש השנה היא אחת ההזדמנויות היחידות שיש למשפחה הגדולה שלי להתכנס. זה כיף לפתוח את השנה בארוחה אינטמית ביחד עם האנשים האהובים עלי בכל העולם“.

Advertisements

Über Daniela Klette und Raymund Martini

http://dasmagazin.telavivpress.org
Dieser Beitrag wurde unter Achim Levi (Raymund Martini), צה"ל abgelegt und mit verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.