מערך המילואים של צה“ל מסכם שנה

 

 

„מילואים זאת נבחרת. אלו אנשים שהצבא בחר, אבל בעיקר – הם בחרו בצבא“, מתאר קצין המילואים הראשי את השליחות שפועמת באנשי המילואים שבוחרים להענות לכל קריאה. כך נראתה השנה שלהם בצה“ל

הכפלת האימונים, צמצום ומיקוד כוח האדם וחיזוק השילוביות עם הכוחות הסדירים – כך נראתה שנת 2015 במערך המילואים של צה“ל. לראשונה יושמו מסקנות ועדת המילואים בראשות אלוף פיקוד המרכז, האלוף רוני נומה, כחלק מהתוכנית הרב שנתית „גדעון“. „השינוי שעובר מערך המילואים חי ונושם ואנחנו במעקב תמידי סביבו“, ציין קצין המילואים הראשי, תא“ל הושע פרידמן. „המלצות הועדה יצרו מערך שמורכב מיחידות מילואים מאומנות וכשירות יותר ללחימה, מגמה שאף תתחזק בשנים הבאות. יחד עם זאת נמשיך לבדוק כל הזמן את דרכי הפעולה שלנו ואיפה ניתן לתקן ולהשתפר“.

במטרה למקד ולהביא למיצוי כוח האדם, מספר יחידות מילואים נסגרו, ובמקביל שוחררו רבים משירות מילואים. „הבנו שביחידות מסוימות יש לנו עודף כוח אדם. נוצרו מצבים בהם נרשם גיוס מילואים גבוה שלא עלה בקנה אחד עם יכולות הגדודים לספק אמצעי לחימה לאנשים שהתייצבו“, הסביר תא“ל פרידמן. „תהליך זה מאפשר למפקדים להשאיר בכל יחידה רק את אנשי המילואים הנבחרים והנחוצים ביותר, ובכך גם לשמור על רמה גבוהה של כשירות. המג“ד צריך למצוא את האיזון בין החיילים הצעירים שהם בעלי רמת כושר גבוהה לבין הוותיקים שהם הליבה המקצועית, הבוגרת ובעלת הניסיון“.

בנוסף, מספר האימונים ביחידות הלוחמות הוכפל, והושם דגש רב על שילוב כוחות המילואים עם כוחות סדירים ושיתופי פעולה. „צריך לזכור שמערך המילואים מהווה כ- 73 אחוזים מצה“ל ובלעדיו לא ניתן לממש את התוכניות המבצעיות של צה“ל בחירום ובשגרה. הסדיר והמילואים הם מערכת מבצעית אחת“.

„לצד חיזוק האימונים והמבצעיות, אסור לשכוח שמערך המילואים מורכב מאזרחים. „כל מילואימניק צריך לדאוג גם לפרנסה, לימודים או משפחה. יש שיעדיפו לוותר על המילואים לטובת חובות אחרות בחייהם. לכן, מי שממשיך להתגייס הוא כנראה אדם שהמוטיבציה ותחושת השליחות שלו חזקים מאוד. מילואים זאת נבחרת. אלו אנשים שבחרנו אותם אבל בעיקר -הם בחרו אותנו. זה מה שיוצר יחידות חזקות וערכיות המרכיבות את המערך המדהים הזה, שבסופו של דבר מהווה את עיקר סדר הכוח (סד“כ) של צה“ל“.

Advertisements

Über Daniela Klette und Raymund Martini

http://dasmagazin.telavivpress.org
Dieser Beitrag wurde unter Achim Levi (Raymund Martini), צה"ל abgelegt und mit verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.